HC Stadion Vrchlabí – Napraví Vrchlabí poslední domácí vystoupení?

Napraví Vrchlabí poslední domácí vystoupení?

13.11.2007
Jan Hanuš, Jan Pečeňák

Ve středu 14.11. od 18:00 se na vrchlabském ledě utkají celky HC Vrchlabí a SK Horácké Slavie Třebíč. Zatím co v posledním zápase Třebíč dokázala na domácím ledě otočit zápas s Berounem, to samé se podařilo Havířovu proti našemu celku. Náš tým si tak připsal již třetí porážku v řadě a doufejme, že tuto nepříznivou sérii se podaří přerušit již ve středečním zápase.

Nevyrovnaná forma Třebíče

Výsledky Třebíče v letošní sezóně se liší jako den a noc. V úvodu sezóny si hokejisté Horácké Slavie připsali dvě výhry, když hned v první zápase dokázali porazit Kometu na jejím ledě. Poté přišly dvě porážky, ale náladu si však hráči spravili v pátém zápase s Šumperkem. To však byla na delší čas poslední výhra, jelikož následujících 5 kol prohráli. Pak se však karta obrátila a tým Třebíče dokázal šest zápasů v řadě vyhrát. Ovšem v 17. – 19. kole si hokejisté Třebíče nepřipsali ani bod, když všechny tři zápasy prohráli a to s hrozivým skóre 2:20. V posledním zápase se na domácím ledě utkali s Berounem.

Horácká Slavia Třebíč – HC Berounští Medvědi 3:1

Obě mužstva vstoupila do utkání opatrně a diváci se tak dočkali gólu až v první minutě druhé třetiny, kdy se Beroun dostal do vedení. Domácí se snažili vyrovnat, ale štěstí se na ně usmálo až v třiačtyřicáté minutě, kdy průběžný stav srovnal na 1:1 Lubor Dibelka. Hned dvě minuty poté se domácí radovali znovu, puk za záda gólmana hostů protlačil Vilém Burian. Konečnou podobu udělil výsledku ve dvaapadesáté minutě svým druhým gólem Dibelka. Hostům nepomohla ani závěrečná power-play a domácí tak zvítězili 3:1.

Historie SK Horácké Slavie Třebíč

Počátky organizovaného bruslařství v Třebíči sahají až do roku 1884, kdy vznikl Bruslařský klub Třebíč, v jehož čele byl prof. Pochop. Později se začal v Třebíči hrát i bandy hokej a tak Třebíč patří i k městům, která se mohou pochlubit jeho nejstarší tradicí. Bylo to 25.prosince 1926, kdy vybojovali hokejisté DSK Třebíč první utkání. Zásluhou DSK i Horácké Slavie, založené v únoru 1928, se úroveň kanadského hokeje v Třebíči podstatně zvýšila a brzy následovala řada pěkných úspěchů obou mužstev. Pro Horáckou Slavii byla nejúspěšnější sezóna 1939-1940, kdy se stala mistrem župy a vybojovala si postup do první ligy. V sezóně 1941-1942 se Horácká Slavia s první ligou rozloučila, když v rozhodujícím utkání prohrála se Stadionem České Budějovice 1:2. Hned v první sezóně po osvobození dosáhl třebíčský hokej významného úspěchu. V obnovené Horácké župě zvítězila Horácká Slavia před DSK Třebíč a po výhře v kvalifikačním turnaji postoupila znovu do první ligy, kde hrála s úspěchem další dvě sezóny. Poté přešel hlavní kádr hráčů do brněnské Zbrojovky, která měla k disposici umělý led a tudíž nesrovnatelně lepší podmínky pro pěstování kanadského hokeje. Odchodem nejlepších hráčů do Brna nastal v třebíčském hokeji pokles, který se ještě zvýšil roztříštěností nejlepších hráčů do několika klubů. Teprve v roce 1955 došlo k opětnému sloučení v třebíčském hokeji. Byl vytvořen jediný oddíl ledního hokeje v Třebíči, pod názvem Spartak Třebíč. Mužstvo složené výhradně z místních hráčů vyhrálo v sezóně 1957/58 kvalifikaci o postup do II. Ligy. Z důvodů funkcionářských kádrů a z důvodů ekonomických došlo v sezóně 1970/1971 k převedení oddílu LH do nové T.J. Západomoravských strojíren neboli TJ Elitex Třebíč. Po reorganizaci celostátních soutěží, kdy byly zrušeny II. ligy a vytvořena I. NHL bylo nad síly mužstva vybojovat účast v uvedené soutěži a museli se spokojit s krajským přeborem. V 80.letech začal být třebíčský hokej zásobován líhní vlastních talentů, což se projevilo na vzrůstající výkonnosti. Po rozpadu komunistického režimu se situace změnila a proto mohl v roce 1991 přejmenováním vzniknout oddíl Horácké Slavie. V začátkem devadesátých let se Třebíč začala propracovávat do vyšších pater druholigové tabulky, až se v sezóně 1994/1995 poprvé dostala do baráže o postup do 1.ligy. Tehdy se HS musela smířit s pátým, prvním nepostupovým místem. O rok později se do baráže třebíčští probojovali znovu a i tentokrát jim postup do 1.ligy unikl jen velmi těsně. Vytouženou 1.ligu si po velmi dlouhé době, ale zcela zaslouženě, vybojovali hokejisté HS Třebíč v sezóně 1996/1997, kdy barážovými utkáními prošli zcela bez zaváhání. Od té doby se v Třebíči hraje 1.liga stabilně a, řekněme, věru vcelku úspěšně.

D&D Elektromont Aréna
14.11.2007 18:00
HC Vrchlabí 21. kolo SK Horácká Slavia Třebíč
znak týmu znak týmu
4. 31 b. Umístění 4. 30 b.
8 – 3 – 1 - 8 Celková bilance 9 – 1 – 1 - 9
Kamil Tvrdek 9 g.+ 8 as. Nejproduktivnější hráč Lubor Dibelka 7 g.+ 10 as.
Kamil Tvrdek 9 g. Nejlepší střelec Michal Oliverius 8 g.
Daniel Brynecký 9 as. Nejvíce asistencí Lubor Dibelka 10 as.