HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Chrudim - Vrchlabí 3:8

Vrchlabí v derby deklasovalo staronového soupeře!

08.10.2008
Petr Vtípil, Petr Novotný
Takový výkon, jaký v derby předvedli svěřenci Vladimíra Jeřábka v tomto zápase jen potvrzuje velkou formu vrchlabského kádru. Uzdravený Rok Pajič se vrátil ve velkém stylu, přispěl hned dvěma góly stejně jako Martin Krupka, který v minulé sezoně hájil barvy Dukly Jihlava, jenž momentálně zaostává za Vrchlabím na pátém místě již o sedm bodů. Nechť je to povzbuzením a také pozváním domácího fanouška na další derby. Tentokrát bude soupeřem tým HC VCES Hradec Králové, který má lídrům tabulky co vracet z minulé sezony.
11.kolo, středa 8.10.2008, 18:00
Chrudim
3:8
Šrámek (od 31. minuty Němec) - Kuncl, Beránek, Vyskočil, Martinec, Zadina, Suchý, Valko, Daňo, Bělohlávek, Semorád, Žák, Král, Šafařík, Stavenský, Šeda, Zohorna, Bláha, Kolář.
Štůrala - Vála, Matějíček, Chaloupka, Galvas, Wagenhoffer, Lukáč, Koma, Chatmúch, Pajič, Beck, Horčička, Kříž, Látal, Rod, Gajovský, Fiedler, Konečný, Rusnák, Eiselt, Krupka.
Třetiny: 0:2, 1:4, 2:2  Branky a nahrávky: 28. Suchý (Stavenský), 50. Daňo (Beránek), 53. Zohorna (Martinec) - 14. Konečný (Rusnák), 14. Pajič (Fiedler), 29. Gajovský (Rod), 30. Pajič (Beck), 31. Matějíček (Látal), 40. Krupka (Eiselt), 52. Krupka, 55. Rod (Konečný, Vála) . Rozhodčí: Hribik - Prchal, Padevět . Vyloučení: 7:10, navíc Stavenský a Šafařík (CHR) + 10 min. . Využití: 0:1 . V oslabení: 0:0 . Diváci: 1120 . Střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1, 6:2, 7:2, 7:3, 8:3 .

Jako by si byli domácí vědomi postavení Elektromontu v tabulce, začali zápas poměrně zakřiknutě a nechali Vrchlabí, aby předvedlo, proč je tak nepříjemným soupeřem. Před brankářem Štůralou zůstával led dlouho nedotčený a tak osobní souboje bylo to jediné, čemu domácí fanoušci mohli zatleskat. Postupně se však Chrudimští osmělili a v 6. minutě zahrozili v přečíslení Stavenský a Semorád. Jejich snaha se však minula účinkem, naopak téměř v zápětí sebralo domácím vítr z plachet první oslabení. Polovinu oslabení domácí bez problémů uhájili a následující šance pochytal pozorný Šrámek. Naopak v desáté minutě to byli chrudimští hráči, kteří zatlačili soupeře do defensivy a dobře postavený Stavenský si vynutil faul. V přesilové hře se dobře předvedli Kolář se Zadinou po souhře na jeden dotek, Zadina však nedokázal před Štůralou správně zamířit. Chrudim začala předvádět pohledný hokej a do dalších šancí se dostal nejprve Šeda a poté na konci 13. minuty znovu Zadina, který bezprostředně po vhazování backhandem ohrozil brankáře hostí, ten ale jeho pokus senzačně vyškrábl. A tak v souladu s pořekadlem "nedáš - dostaneš" to bylo Vrchlabí, které se ve 14. minutě radovalo z gólu - a to hned dvakrát. Nejprve krkonošští hráči zblokovali střílenou přihrávku domácích, Rusnák ujel po pravé straně kluziště a přesnou přihrávkou našel Konečného, který otevřel skóre utkání - 0:1. Druhou branku v téže minutě střílí po vyhraném buly bez přípravy přes Šrámkovu lapačku Pajič - 0:2. V 18. minutě přerušil ukázkový bodyček vrchlabského obránce šanci Šedy, kterého krásnou křižnou přihrávkou našel nahrávající Král. Poté zahrozil v útočném pásmu opět Zadina se Semorádem, ale nepodařilo se jim zakončit do téměř prázdné brány.

Druhou třetinu začala trochu kuriózní situace, když se brankáři hostí zapletla hokejka do brankové sítě, takže ji nemohl použít k zákrokům. Až do přerušení chytal s obyčejnou holí, kterou mu poslal jeden ze spoluhráčů. Tohoto drobného handicapu, ale Chrudim nevyužila. Následující minuty pak proběhly ve znamení přesilových her. Ve 27. minutě byl vyloučen chrudimský Šafařík, což se nelíbilo ani jemu, ani domácím fanouškům, kteří vhodili na led dva kelímky se zbytky piva. Za malou chvíli však již měli důvod k radosti, když se chrudimským hráčům vyplatilo důsledné napadání. Poté, co udrželi útočné pásmo v souboji za modrou čarou, ocitl se kotouč v rohu kluziště, odkud adresoval Stavenský překrásnou přihrávku Petru Suchému, který střelou nad vyrážečku Štůraly snížil na 1:2. Radost Chrudimě však trvala jen krátce, protože minutu poté vyrobil obrovskou hrubku obránce Daňo, který nabídl puk Rodovi a po jeho přihrávce prostřelil Šrámka Gajovský - 1:3. Na domácí tým padla černá deka a znovu ukázali, že druhé třetiny jsou jejich prokletím. Za další minutu totiž Vrchlabí využilo přesilovou hru a ačkoliv se Šrámek oháněl v brance seč mohl, bez podpory svých obránců kapituloval po čtvrté. Střelcem byl tentokrát Pajič - 1:4. Ačkoliv trenéři stáhli hru domácích na tři útoky, očekávaný efekt to nepřineslo a v 31. minutě vyhání z branky Lukáše Šrámka vrchlabský Matějíček - 1:5. Opaření domácí poté nechávají vyniknout hráče Elektromontu a ani Martin Němec nezůstává dlouho s čistým kontem. Pozdrav do šaten posílá po přihrávce Eiselta ve 40. minutě Krupka - 1:6.

Třetí třetina se stala už jen bojem o závěrečnou podobu skóre tohoto malého derby. Chrudim, která se v minulosti střetávala s Vrchlabím ve druhé lize, a v jejímž dresu nastupuje několik bývalých vrchlabských hráčů, velice sympaticky bojovala až do poslední minuty. V 50. minutě předvedla přesilovkový zámek a po oku lahodící kombinaci na jeden dotek zakončil Daňo - 2:6. V minutě 52. se na vlastní modré čáře sráží chrudimští obránci a nabízenou příležitost v podobě sedmé branky Vrchlabí s díky přijímá Krupka - 2:7. Chrudim odpověděla bleskově. Jako by se Tomáš Zohorna rozčílil a chtěl si schladit žáhu na brankáři Štůralovi, převzal ve středním pásmu přesný Martincův pas a po kličce okolo obránce hostí jej překonává tvrdým golfovým úderem - 3:7. V 55. minutě pak hosté využívají svojí další přesilovou hru a na konečných 3:8 uzavírá Tomáš Rod.

Martin Hosták, trenér HC Chrudim: Debakl doma se dá těžko hodnotit jinak, než jako špatný výkon. V první třetině byl soupeř lepší i lépe bruslil. Myslím si, že na začátku druhé třetiny jsme hru otočili a podařilo se nám na ně něco vymyslet. Bohužel nás ale srazila tříminutovka, kdy nám tam spadly tři góly v rychlém sledu za sebou a bylo po zápase. Samozřejmě jsme se s tím snažili něco udělat, ale tak dobré mužstvo, jako je Vrchlabí, si nemůže nechat takový náskok vzít.

Vladimír Jeřábek, HC Elektromont Vrchlabí: Nám se zápas hodnotí samozřejmě dobře, protože jsme vyhráli. Taktiku, kterou jsme si řekli před zápasem, jsme dodrželi a dostali Chrudim pod tlak. Důležité bylo, že jsme dali dva góly v první třetině. Další důležitý okamžik byl, když Chrudim dala gól na dva jedna a my jsme v zápětí zvýšili náskok. Myslím si, že na Chrudimi byla trochu vidět únava ze zápasu s Chomutovem. Také jsme počítali s tím, že mají zraněné hráče a nebudou hrát v optimální sestavě.