HC Stadion Vrchlabí – Kouč Vladimír Jeřábek: Chceme hrát zase nahoře

Kouč Vladimír Jeřábek: Chceme hrát zase nahoře

19.05.2009
Josef Bláha

V r ch l a b í – V minulé sezoně držel svůj tým skoro celou sezonu v elitní čtyřce. Ve čtvrtfinále prvoligového play off nakonec skončily naděje Vrchlabí na hokejkách Hradce Králové. Teď připravuje trenér Vladimír Jeřábek podkrkonošské mužstvo do další sezony.

„Příprava zatím probíhá podle představ,“ říká padesátiletí kouč v rozhovoru pro klubový web HC Vrchlabí.

S dosavadním průběhem letní dřiny jste tedy spokojen, ano?
„Dá se říct, že ano. Letní příprava začala v pondělí 27. dubna a zatím má předpokládaný průběh. Postupně se doplňoval kádr a v tuhle chvíli nás trénuje dvaadvacet. Někteří hráči jsou zranění, nebo mají mírné úlevy. Ale z celkového hlediska zatím s průběhem letní přípravy panuje spokojenost.“

V plánu jste měli i týdenní soustředění, které bude zahrnovat zejména trénink na kole. To platí?
„Určitě. Máme tady ve Vrchlabí ohromnou výhodu, že nemusíme nikam jezdit. Máme vynikající podmínky prakticky přímo u zimáku. Stačí uběhnout pár metrů a jsme v podmínkách, kvůli kterým týmy jezdí daleko ze svého města. To soustředění by mělo být v týdnu od 1. června. Mělo by se hodně podobat tomu, jak vypadalo loni. Akorát budeme trochu jinak členit zátěž a etapy. Maličko to obměníme.“

Soustředění asi prospěje i tréninkovému nasazení hráčů. Souhlasíte?
„Rozhodně to bude odreagování a únik z toho víceméně monotónního tréninku. Zaměřujeme se s hráči hodně na běhání, takže ten týden na kole bude určitě vítanou změnou. Některé kluby jezdí na soustředění, aby rozštíply přípravu třeba na dvě půlky. My ale, jak už jsem říkal, jezdit nikam nemusíme.“

Jak jste si vy osobně užil po náročné a úspěšné sezoně volno?
„Užíval jsem si ho tím způsobem, že jsem měl naplánovanou dovolenou. Chtěl jsem se odreagovat, ale potom přišla taková nepříjemná věc, která mi trochu narušila plány.“

Co se stalo?
„Byl jsem na operaci s kolenem. Ještě to je trochu znát. Nemůžu třeba moc běhat s klukama, ale už se to lepší.“

Takže když hráči běhají, vy musíte vedle nich jezdit na kole?
„To zase ne. Hodně mi v tomhle pomáhá můj asistent Pepík Řeháček. Postupně ale zkouším koleno zatěžovat. Ale to je spíš moje věc, to asi nikoho z fanoušků moc nezajímá. Musím se soustředit na to, aby kluci trénovali tak, jak mají. A musím říct, že zatím se nám to daří. Všichni přistupují k tréninku výborně.“

Vzpomínáte často na uplynulou sezonu, kdy jste dovedl Vrchlabí k velkému úspěchu v základní části, ale nakonec vypadl už ve čtvrtfinále s Hradcem Králové?
„Určitě. Na to se bude vzpomínat dlouho. Spíš hráči to zapomenou rychleji, než my trenéři. Nám to bude v hlavě ležet ještě dlouho, kde se stala chyba a co se dalo udělat jinak. Ale to už je teď jedno. Musíme se koukat zase dopředu, máme před sebou novou sezonu a na tu se teď připravujeme.“

Dá se z minulé sezony hodně těžit?
„Samozřejmě. U nás se ale musí brát ponaučení hlavně z play off. Jinak jsem hráli dobře, drželi jsme se nahoře, akorát ve vyřazovacích bojích nám to potom nevyšlo úplně ideálně, ale jak říkám, to už nemá cenu rozebírat.“

Vzhledem k úspěchu v předchozím ročníku budou patrně cíle vašeho týmu zase o něco vyšší?
„Zatím jsem se o cílech pro další sezonu nebavili. To je spíš otázka pro manažera, nebo majitele. Ale určitě na to dojde řeč. Určitě chceme hrát zase nahoře. Nemá cenu budovat tým jen kvůli tomu, že pak hrajete nad hranicí sestupu a plácáte se u dna tabulky. To pak nikoho nebaví. Myslím si, že děláme ve Vrchlabí práci velmi dobře a podle toho musí vypadat i naše postavení v tabulce.“

Před sezonou budete hrát Tipsport Cup. Některé extraligové týmy berou tuhle letní soutěž jen jako nucené zlo. Máte podobný názor?
„Rozhodně ne. Pro nás je to prostor zahrát si přípravné zápasy s vynikajícímu týmy. Nemusíme shánět soupeře. Znovu vyšlo, že máme doma výborné soupeře, kterými jsou Slavie a Pardubice. Navíc ve Vrchlabí se hokej těší velké oblibě a lidi budou mít hlad po hokeji. Určitě to bude velmi přínosný turnaj. Hlavně jsme rádi, že jsme se do Tipsport Cupu díky své pozici v první lize znovu dostali.“

V minulém ročníku letního poháru se vám podařilo porazit Slavii. Plánujete to znovu?
„Bylo by to samozřejmě hezké, ale nejde to brát jako prvořadý cíl. Loni se to tak nějak sešlo a povedlo se nám to. Jestli porazíme Slavii, nebo ne, na to nemyslíme. Loni jsem odehráli dobré zápasy, akorát nám nevyšly Budějovice, s kterými jsme doma prohráli 0:6.“

Nakonec klasické téma týkající se letního období. Jak to vypadá s pohybem hráčů v kádru?
„Nějaké příchody a odchody se samozřejmě dají očekávat. Zatím bych to ale nerozebíral. Je to spíš otázka pro sportovního ředitele pana Kmoníčka. Až to bude všechno hotové, tak to okomentujeme. Můj názor je ten, že budeme mít dobré mužstvo.“