HC Stadion Vrchlabí – Bude zápas na Vysočině znamenat změnu?

Bude zápas na Vysočině znamenat změnu?

16.11.2009
Jan Hanuš

Další, již 21. kolo první hokejové ligy se blíží a vrchlabští hokejisté budou zajíždět na led Horáckého zimního stadionu v Jihlavě. Celek z Vysočiny nebude pro hráče trenérského dua Jeřábek - Řeháček lehkým oříškem, protože v obou letošních vzájemných zápasech vyhrála jihlavská Dukla a horalé z Krkonoš jsou již měsíc bez venkovní výhry. Kdo bude na Vysočině šťastnější se dozvíme ve středu 18. listopadu. Zápas začíná na Horáckém zimním stadionu v 17:30 hodin! Sledovat můžete rovněž tradiční textový on-line přenos a jihlavští kolegové připraví i tradiční video přenos.

Letošní Jihlava

Tým z Vysočiny před sezónou posílil například Jonáš Fiedler, Martin Krupka, Marek Chvátal či Marek Benda. Zatím poslední posilou je vrchlabský Radek Hubáček, který je v Jihlavě na měsíční hostování výměnou za Jiřího Hanzala. Mužstvo naopak opustili Vladimír Říha, Petr Štrach a Tomáš Hradecký, všichni se sešli v konkurenčním Znojmu. V Třebíči zakotvil David Dolníček. Z hostování se do pražské Sparty vrátil gólman Filip Novotný.

Zatím 812 minut strávil v jihlavské brance Milan Řehoř, který má vyřízeny střídavé starty do extraligové Mladé Boleslavi. 387 minut hájil jihlavskou branku odchovanec Karlových Varů Marek Benda. Ten loňskou sezónou strávil v druholigovém Sokolově.

Zadním řadám momentálně kraluje Rostislav Malena s 15 body (2+13). S odstupem 9 bodů je na druhém místě Jiří Dobrovolný (1+5) a pět bodů za 3 branky a dvě asistence má Pavel Staněk.

Jak je již v první lize skoro tradicí, bodování útočníků celé ligy vede jihlavský Oldřich Bakus, který si ve dvaceti zápasech připsal 28 bodů za 12 branek a 16 přesných přihrávek. Na čtvrtém místě celoligové statistiky je Bakusův kolega u prvního útoku Daniel Hodek (10+13) a na pátém exznojemský Tomáš Čachotský s osmi góly a 15 přihrávkami.

Celý orchestr řídí z lavičky bývalý reprezentační trenér, jihlavská ikona, Josef Augusta.

Havířov Panthers – HC Dukla Jihlava 3:2

Jihlava v Havířově již od třetí minuty prohrávala po střele Lukáše Zelisky. Ovšem kdo jiný, než kapitán Dukly Oldřich Bakus v 11. minutě vyrovnal. Bohužel pro tým z Vysočiny pouze na necelou minutu, neb o 56 vteřin později poslal Pantery do vedení Tomáš Jindřich.

V prostřední části hry nejdříve po 66 vteřinách hry zvýšil na 3:1 pro domácí Pantery Filip Seman a jihlavské Dukle trvalo skoro celou třetinu než se dokázala znovu prosadit. Byl to ve 38. minutě po přihrávce Tomáše Čachotského opět Oldřich Bakus kdo vykřesal jiskřičku naděje.

V poslední třetině se snažila Dukla ze všech sil vyrovnat, ale dobývání panteří branky bylo bez úspěchu, všechny šance končili na famózním domácím brankáři, Jakub Čech má hlavní díl na návratu Jihlavy na Vysočinu bez bodů.

HC Vrchlabí – HC Dukla Jihlava

Začátek utkání nabídl divákům spíše opatrný hokej z obou stran. Přesto si mírnou převahu vybudovali domácí hokejisté, ze které vyplynulo o něco více střeleckých pokusů na jihlavskou branku. Většinou se však jednalo o střely z větší vzdálenosti, bez nároku na úspěch v podobě vstřeleného gólu. Stejně si počínali při ojedinělých výpadech i hosté.

První větší vzruch způsobilo v závěru třetiny nahození Bendíka, které přeskočilo brankáři Jihlavy hokejku a chybělo jen málo, aby puk skončil v síti. Minutu před koncem pak ještě domácí utvořili před soupeřovou brankou velký závar, po kterém se puk pomalu šoural za brankovou čáru. Naštěstí pro hosty ho Benda včas zalehl před dojíždějícím Tvrdkem.

Druhá třetina nabídla divákům mnohem lepší podívanou. Od úvodního vhazování zatlačili Vrchlabští svého protivníka do jeho obranného pásma. Nejprve své štěstí zkoušel Rusnák a po něm Beck, ale gólman soupeře byl vždy připraven. Jihlavští se osmělili v šesté minutě, kdy vyjel zpoza branky Krupka, ale Ševčík si jeho útočný výpad také pohlídal.

Domácím pomohly i dvě po sobě jdoucí přesilové hry, ve kterých svého soka ještě více sevřeli. Nejblíže gólové radosti byl Urban, ke kterému se odrazil puk a vzývala před ním odkrytá branka. Bohužel pro domácí byl beton jihlavského gólmana rychlejší a puk mířící do sítě vyrazil. Hned po skončení přesilovky se Jihlavští dostali do úniku 2 na 1, ale střelu Hodka vyrazil Ševčík ramenem.

Tento pokus však byl takřka to poslední co Jihlava ve druhé třetině v útoku předvedla. Naopak defenziva hostů byla pod velkým tlakem, ale z každého souboje odešla vítězně. Postupně si na ní vylámali zuby Tvrdek, Beck či Chaloupka.

Po přestávce určitě většina diváků očekávala rychlý gól v brance Jihlavy, ale nakonec museli být velmi zklamaní. Ve 42. minutě se hostům povedla nádherná kombinace na jeden dotek, kterou zakončoval do prázdné branky Jiří Hanzal - 0:1. Než se domácí tým vzpamatoval byl rozdíl ve skóre již dvoubrankový. Přesilovou hru využil Tomáš Čachotský, když z úhlu propálil Ševčíka, který měl zakrytý výhled – 44. minuta 0:2.

To domácí bez pochyby zaskočilo a dlouhé minuty trvalo, než se pustili za honbou o snížení nepříznivého stavu. Ideální možnost se k tomu naskytla v přesilové hře, ale ta se Vrchlabí moc nepovedla a stav tak stále zůstával 0:2. Změnit to mohl v 57. minutě Hanzal, který se dostal do samostatného úniku, ale tváří v tvář Ševčíkovi neuspěl. Hned vzápětí fauloval hostující kapitán Bakus a dostal pětiminutový a k tomu navrch i osobní trest.

Necelé tři minuty před koncem zvýraznili domácí početní výhodu odvoláním gólmana a až do konce utkání se usadili v útočném pásmu. Dlouho bušili do obranného valu Jihlavy, ale ten odolával. Nakonec se však i Vrchlabští dočkali. Patnáct vteřin před koncem od modré čáry vypálil Chaloupka, puk Benda pouze vyrazil před sebe, kde již číhal připravený Ladislav Gengel, který střelou do odkryté branky vykřesal domácím naději – 1:2. Jak málo chybělo a Vrchlabí se mohlo radovat i z vyrovnání. Čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou se Pácal ocitl sám před jihlavskou svatyní, ale s jeho střelou si poradil výborný Benda, který se výraznou měrou podílel na výhře Jihlavy 2:1

Horácký zimní stadion Jihlava
18.11. 17:30
HC Dukla Jihlava 21. kolo HC Vrchlabí
znak týmu znak hokej.cz znak týmu
7. 28 b. Umístění 11. 24 b.
9 – 0 – 1 – 10 Celková bilance 6 – 1 – 4 – 9
Oldřich Bakus 12 g.+ 16 as. Nejproduktivnější hráč Martin Filip 3 g.+ 13 as.
Oldřich Bakus 12 g. Nejlepší střelec Jan Čaloun 9 g.
Oldřich Bakus 16 as. Nejvíce asistencí Martin Filip 13 as.

Sestavy z posledního kola

HC Vrchlabí: Biegl (Ševčík) - Matějíček, Pácal, Chmelíř, Chaloupka, Bendík, Hrach, Čížek - Tvrdek, Filip, Klimt, Gengel, Čaloun, Látal, Konečný, Hanzal, Rusnák, Andres, Urban, Mikšovský, Zíma

HC Dukla Jihlava: Benda - Ficenc, Malena, Staněk, Takáč, Kašpar, Březina - Hodek, Bakus, Čachotský - Rytnauer, Hubáček, Krupka - Fiedler, Bezděk, Man

Rozhodčí

Úvodní buly zápasu vhodí v 17:30 pan Michal Hrubý z Liberce, na čarách mu budou sekundovat Aleš Hejl taktéž z Liberce a Ondřej Žídek z České Lípy.