HC Stadion Vrchlabí – Na slovíčko s Tomášem Jirků...
Rozhovory

Na slovíčko s Tomášem Jirků...

26.06.2019
Lucie Horčičková

Tomáš Jirků je osmadvacetiletý obránce, a zároveň kapitán vrchlabského A-týmu. Mimo to ale také působí ve vrchlabském klubu jako šéftrenér mládeže.
V rozhovoru se Tomáš např. ohlédl za loňskou sezónou, zhodnotil nový herní model pro nadcházející sezónu a popsal, co je podle něho důležité při trénování začínajících hokejistů.

Jak bys takhle zpětně zhodnotil, z pohledu kapitána, základní část loňské sezóny?
Základní část jsme měli z mého pohledu poměrně slušnou, jasným ukazatelem je první místo v tabulce. Mrzí mě pouze naše výkony v derby s Trutnovem, kdy jsme se nedokázali soupeři vyrovnat v bojovnosti, a tento faktor je v derby klíčový.

Co říkáš na vaše výkony v play-off?
Myslím si, že jsme podávali celé play-off bojovné a kolektivní výkony, přesto však jsme nedokázali ten poslední krůček udělat a museli jsme se sklonit před Sokolovem. Ta porážka i s odstupem času pořád bolí, byli jsme totiž velmi blízko úspěchu, který jsme si všichni moc přáli.

Které zápasy považuješ za nejpovedenější za celou sezónu a proč?
Já si myslím, že to byla série v play-off s Kolínem, kdy byl k vidění výborný hokej s fantastickou kulisou, a to na obou stadionech.

Co obnáší být kapitánem? Vyhovuje Ti tato role?
Je to velmi těžké popsat, protože každý tu roli chápe jinak a podle toho se pak i chová. Já se snažím být spíš pozitivním lídrem, který kluky chválí a povzbuzuje. samozřejmě někdy jsou v kabině potřeba říci i nepříjemné věci a nazvat je pravým jménem, přesto si myslím, že v některých případech je lepší mlčet než říkat jen prázdná slova.

Dopřál sis nějakou odpočinkovou dovolenou po tak dlouhé a náročné sezóně?
Na žádnou velkou dovolenou nebyl čas, ale vyrazil jsem s kamarádem na prodloužený víkend po Evropě, tak to jsem si moc užil a načerpal zase energii do další práce, jak trenérské, tak hráčské. Na klasickou dovolenou se chystám v červenci, přesto, že jsem člověk, který má potřebu neustále něco dělat, tak jsem se letos rozhodl, že bych mohl na týden úplně vypnout a nedělat nic.

Co říkáš na nový herní model? Souhlasíš s ním nebo jsi proti?
Jako většině lidí se mi líbil loňský model, není totiž úplně atraktivní hrát s jedním soupeřem 5x v základní části a pak se s ním ještě utkat v play-off, ale nic s tím neuděláme, tak asi nemá cenu se v tom příliš babrat.

Jak si myslíš, že bude následující sezóna probíhat?
Naším cílem určitě bude vyhrát základní část, poté se prokousat až do kvalifikace a tomu budeme muset podřídit vše, abychom na konci sezóny tentokrát stáli na vítězné straně.

Jak nyní probíhá letní příprava A- týmu a jak často máte tréninky?
Tréninky jsou 4x týdně od pondělí do čtvrtka, někdo trénuje dopoledne, většina hráčů včetně našich juniorů trénuje odpoledne tak, aby to všichni dokázali skloubit s prací nebo se školou.

Jak bys zhodnotil loňskou sezónu mládeže?
Na prvním místě je u mládeže jednoznačně náborová činnost, která se nám velmi daří a naše základna se neustále rozšiřuje. Snažíme se, aby si děti vytvořily pozitivní vztah k hokeji a ke sportu obecně, proto také uznáváme dlouhodobý přístup k tréninku, který je založený na všesportovní přípravě. V tomhle směru se nám to daří velmi dobře, máme dostatečné množství tréninků nejenom na ledě, ale také na suchu, a to v průběhu celé sezóny. Výborně nám také funguje spolupráce se základní školou na nám. Míru, kde máme ve sportovních třídách naše hokejisty. Je toho opravdu hodně, za co bychom se mohli pochválit, ale pořád se snažíme někam posouvat a pracovat s dětmi nejlépe, jak jen dokážeme. Vždycky je, co zlepšovat a na čem pracovat, to je způsob našeho myšlení.

Jak probíhá letní příprava naší mládeže?
Máme děti rozdělené dle věkových kategorií, od těch nejmenších až po dorostence, pouze junioři se připravují s A- týmem. Přípravka až po 5. třídu má tréninky třikrát týdně. Mladší, starší žáci a dorost mají trénink čtyřikrát za týden. V průběhu letní přípravy využíváme zimní stadion, fotbalový stadion a tělocvičnu. Žákovské kategorie mají ještě jeden trénink týdně ve Fitness Spektrum pod vedením kondičního trenéra. Každá kategorie alespoň jednou v průběhu letní přípravy navštívila bazén ve Špindlerově Mlýně. Snažíme se, aby to měly děti, co možná nejpestřejší.

Na co je, podle tebe důležité se zaměřit během letní přípravy u takhle malých dětí?
Tohle už jsem v podstatě trochu nakousl v jedné z předchozích odpovědí. Je to jednoznačně všestrannost. Věnovat se rozvoji jednotlivých pohybových schopností v závislosti na jejich senzitivním období. Zjednodušeně to znamená, že musím vědět, kdy s dětmi pracovat na rychlosti, kdy rozvíjet koordinační schopnosti, atd. Děti by si měly osvojit, co nejširší spektrum dovedností napříč všemi sporty, neměli bychom se zaměřovat od malinka pouze na jeden sport. V ideálním případě, aby děti chodily i do jiných sportovních klubů, já osobně mám rád kombinaci hokeje a fotbalu.

Máš nějaké plány na léto nebo se budeš nepřetržitě věnovat své letní přípravě a malým hokejistům?
Určitě budu poctivě trénovat, abych byl na sezónu dobře připravený. Mládežníci mají prázdniny, tak mají volno i od tréninků. Určitě se budu také věnovat svým koníčkům, na které není v sezóně čas. Začal jsem hrát golf, který mě dost chytnul, ale baví mě všechny sporty, takže určitě proběhne nějaký fotbal, tenis nebo volejbal. Mám tam také již zmíněnou dovolenou u moře a od srpna již v plném procesu. Nastupujeme totiž na led, jak s A- týmem, tak i s dětmi.