HC Stadion Vrchlabí – Hodnocení nového modelu II. ligy ČR
Tiskové zprávy

Hodnocení nového modelu II. ligy ČR

20.06.2019
Lucie Horčičková

V krátkém článku přinášíme několik informací a komentáře Jiřího Jakubce, Václava Baďoučka a Petra Hlaváče k novému hernímu modelu pro sezónu 2019/20.

Podoba II. ligy pro sezónu 2019/20 bude následující:

- Ve skupině se v základní části utkají družstva pětikolově každý s každým (celkem tedy 45 kol – 40 utkání)

- Play-off bude odehráno v rámci skupiny a to tak, že v prvním kole se utkají družstva na 3. – 6. místě o dvě postupová místa do semifinále, přičemž následuje semifinále a finále (vše na 3 vítězná utkání systémem D-V-D-V-D)

- Vítězové jednotlivých play-off se utkají v kvalifikaci o účast v I. lize ČR (skupina o 3 účastnících, každý s každým dvakrát – 6 kol – 4 utkání)

- Z II. ligy ČR se v sezóně 2019-2020 nesestupuje

Rozdělení skupin:

Západ:

HC Vlci Jablonec nad Nisou, MOSTEČTÍ LVI, HC Děčín, HC Řisuty, HC Draci Bílina, BK Nová Paka, HC Stadion Vrchlabí, HC Trutnov, HC RODOS Dvůr Králové

Střed:

HC David servis České Budějovice, HC Tábor, IHC Písek, SHC Klatovy, HC Příbram, China Golden Dragon (ZS Beroun), HC Kobra Praha, NED Hockey Nymburk, SC Kolín

Východ:

BK Havlíčkův Brod, SKLH Žďár nad Sázavou, HC Moravské Budějovice 2019, HK Opava, SHK Hodonín, DRACI ŠUMPERK, HC Nový Jičín, HC TATRA Kopřivnice, HC Bobři Valašské Meziříčí

Komentář Jiřího Jakubce:
Letos II.liga opět startuje s novým modelem a hracím systémem. Jak jsem již několikrát psal, tak tato soutěž je přesně na rozhraní regionálních a celosvazových soutěží. Z toho vyplývá, že i rozdíly v pojetí mezi jednotlivými týmy jsou obrovské a každý má jiné podmínky, ambice a tudíž i očekávání od této soutěže. Navíc je obtížné dlouhodobě stabilizovat počet účastníků, z čehož vyplývá, že je pokaždé nutné reagovat dle počtu přihlášených týmů a upravovat model. Loňský model se nám velice zamlouval a doufal jsem, že se na něj povede navázat a že se v něm bude pokračovat.
Svaz dal, bohužel, přednost modelu se 3 skupinami, což jistou logiku při účasti 27 týmů dává. Další aspekty tohoto modelu už ale tolik lákavé nejsou. Vloni jsme se utkali celkem se 13 týmy (4x se 6 soupeři z naší skupiny a 2x se 7 soupeři ze sousední skupiny) a 1.kolo play-off jsme šli na soupeře ze sousední skupiny. V letošním modelu se potkáme pouze s týmy z naší skupiny. Se všemi 5x a ještě k tomu i v play-off.
Naše cíle a ambice se oproti loňsku nemění a proto chceme naši skupinu vyhrát a jít do kvalifikace. Pokud se to povede, tak týmy v kvalifikaci (vítězové z každé skupiny) pro nás budou velkou neznámou.
Pokud to celé shrnu, tak se domnívám, že náklady na cestování se pro nás mírně zvednou, atraktivita se trochu zmenší a je tedy velká škoda, že se nepodařilo uchovat při životě loňský model se 4 skupinami.

Přátelská utkání
Bohužel nám letos zrušili avizované přátelské zápasy prvoligové Benátky, takže se utkáme s ambiciozním Šumperkem, Dvorem Králové a Jabloncem.
Pozn. Ten avizovaný zápas ve DVK 10.9. se ruší (soutěž začíná 11.9.).

Komentář Václava Baďoučka:
Podle mého názoru ČSLH zcela zbytečně a nelogicky změnil loňský funkční model soutěže, se kterým panovala spokojenost mezi všemi týmy.
V letošním systému soutěže budeme mít možnost hrát pouze s osmi soupeři, oproti loňské sezóně, kdy jsme se potkávali s 13 týmy. Sníží se počet těžkých zápasů a bude pouze více cestování. Nezahrajeme si s týmy jako je Kolín, Nymburk, Kobra, Klatovy, ani nedostaneme příležitost mezinárodní konfrontace s týmem Číny, který dle mého názoru nebude jen do počtu ( před dvěma lety jsem v Karlových Varech měsíc pracoval s osmi čínskými hráči a udělali na mne dobrý dojem). Za mne špatný model, ke kterému kluby nedostaly téměř žádný prostor se vyjádřit a případně navrhnout jiné varianty.

Komentář Petra Hlaváče:
Mé vyjádření k modelu II.ligy je naprosto negativní. Nechápu,nerozumím. Loňský model nebyl špatný, jen chtělo vychytat pár nedostatků - např. play-off, pozdější začátek soutěže, jiné hrací dny (patek večer, neděle odpoledne) atd.
Letos to je další pokus omyl. A jak to bude příští rok? To zase nikdo neví.
Vím, že to je těžké, ale musí se systém ustálit na několik let, aby všichni dopředu věděli, do čeho jdou, kolik je to bude stát, jaké budou potřebovat složení týmu atd. Myslím si ale, že to je každému jedno. To je vše.