HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Chrudim - Vrchlabí 1:2

Vrchlabí vybojovalo tři body v Chrudimi

19.09.2009
Petr Dejnožka, Jan Pečeňák
Domácí hráči se v první třetině ujali vedení, které si dokázali udržet až do 46. minuty, kdy vyrovnal Andres. Tlak Vrchlabí i nadále pokračoval a o dvě minuty později strhl vedení na stranu hostů Kamil Tvrdek. Jak se později ukázalo, byla to branka vítězná. Šanci na zisk dalších bodů do prvoligové tabulky budou mít naši hráči ve středu 23.9., kdy od 18:00 přivítají na domácím ledě Orly ze Znojma.
3.kolo, sobota 19.9.2009, 18:00
Chrudim
1:2
Růžička (Koutský) - Mocek P., Toužimský, Evan, Suchý, Mocek D., Malinský, Vágner, Charousek - Martinec, Blažek, Procházka, Bělohlávek, Semorád, Žák, Král, Šeda, Bláha, Slovák
Ševčík (Biegl) - Chatrnúch, Pácal, Bendík, Chaloupka, Chmelíř, Vála, Matějíček - Potůček, Tvrdek, Filip, Beck, Konečný, Hubáček, Mikšovský, Andres, Čaloun, Gengel, Urban, Zíma, Rusnák
Třetiny: 1:0, 0:0, 0:2  Branky a nahrávky: 13. Semorád (Charousek, Šeda J.) - 46. Andres (Gengel), 48. Tvrdek (Beck, Chatrnúch). Rozhodčí: Florian - Bertlík, Koskuba. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 715. Střely na branku: 26:34. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

Opět po týdnu chrudimský stadion ožil hokejem. Díky rivalovi z Vrchlabí to byl o to pikantnější souboj. V dresu domácích se poprvé v sezóně objevila dvě nová jména. Gólman Martin Růžička a také Martin Slovák, který do chrudimských barev skočil ze slovenského Popradu.

Úvod zápasu se nesl v rozvážném duchu, bez nějakých větších brankových příležitostí. Toto sloužilo hlavně k rozchytání gólmanů. Do prvního vážnějšího ohrožení branky se dostal, po celý zápas velmi agilní, Tomáš Pácal, ale jeho prudkou střelu ukryl Martin Růžička. V 7. minutě se do přečíslení řítil Zíma s Andresem. Prvně jmenovaný vyřešil situaci střelou, kterou v pádu nadzvedl do výšin Zdeněk Toužimský, kde úřadoval muž jediný – Martin Růžička. Ani Chrudimští nebyli úplně pasivní, o změnu skóre se nejprve pokusil Blažek a o chvíli později i Vágner, ale ani jeden nevyzrál na bezchybně chytajícího vrchlabského gólmana. První větší šanci měl na hokejce Zíma, když jeho střelu srazil do protipohybu Zdeněk Toužimský. Chrudimský gólman však na poslední chvíli dobře zasáhl. Brankové světlo se poprvé dočkalo na konci 13. minuty. Střelu Kamila Charouska tečoval Jan Semorád do druhého koutu branky a otevřel skóre utkání – 1:0. Od této chvíle se ze zápasu stalo mohutné dobývání chrudimské svatyně. O chvíli později nechal Štefan Rusnák semaforem vyniknout domácího brankáře. A když hosté nevyužili ani přesilovku pět na tři, šlo se do kabin za stavu 1:0.

Druhá perioda patřila téměř jen hostujícímu celku. Chrudimští se k Ševčíkově brance dostávali pouze sporadicky. Tlak hostí narůstal s řadou vyloučeními. Ve 29. minutě se pořádně protáhl Martin Růžička, když celé chrudimské publikum, až na fanoušky z Vrchlabí, vystrašil Ladislav Gengel, jehož střelu z první chrudimský gólman se štěstím vytěsnil. Ojediněle se také do hry dostávali i domácí, ale to spíše po chybách soupeře. Jednu z nich udělal ve 29. minutě brankář Petr Ševčík, ale Lukáš Král přihrávkou před prázdnou branku nenašel nikoho v bílém, chrudimském dresu. Zřejmě největší šanci druhé dvacetiminutovky spálil hostující Mikšovský, který nedokázal zasunout puk za již bezmocného Růžičku. Ve druhé části fanoušci gól neviděli.

Úvod a také celý průběh poslední třetiny opět ovládli hosté. A na vyrovnání jsme nemuseli dlouho čekat! V hloučku před brankou Martina Růžičky se nejlépe zorientoval Bronislav Andres, vytáhl si puk a zakončil k levé tyči – 1:1. Nadšení v sektoru hostí vybuchlo poprvé a dnes ne naposled. O 94 sekund déle již vedlo Vrchlabí! Efektivitu v zakončení předvedl Kamil Tvrdek, který nekompromisní ranou z mezikruží určil stav na 2:1 pro hosty. Za několik málo chvil to mohlo být 3:1, když se u levé tyče stojící Jan Čaloun z ničeho nic dostal k puku. Nebýt Martina Růžičky, bylo by téměř rozhodnuto. Chrudimské šance na nějaký bodový zisk ubývaly s každou minutou. V 57. minutě předvedl nádherné sólo z hloubi vlastního obranného pásma, ale radost z gólu mu vzal až perfektní zákrok Růžičky. Ani závěrečná power-play na výsledku nic nezměnila, a tak krkonošští hoši odváží z chrudimského zimáčku všechny tři body.

Martin Hosták, trenér HC Chrudim: Zápas se mi hodnotí špatně. Samozřejmě, ztratili jsme body… Myslím, že jsme sehráli dobrou první třetinu, ve které jsme soupeře k ničemu moc nepustili, dali jsme gól a hráli jsme poměrně aktivně. V polovině zápasu jsme začali být trochu pasivní. Projevilo se, že soupeř hrál na všechny formace a my jsme měli jen tři a soupeř byl v té chvíli aktivnější. Díky Martinu Růžičkovi jsme dokázali i se štěstím udržet druhou třetinu, ale ve třetí byla chyba, že jsme nastoupili velice pasivně. Říkali jsme si, že máme bruslit, že máme hrát a jít za vítězstvím, ale byli jsme pasivní. Soupeř nás zatlačil a měli jsme tam kratičký výpadek, kdy jsme dostali dva góly a tam se vlastně zlomil celý zápas. Snažili jsme se tlačit, ale nemělo to tu koncovku, takže samozřejmě pro nás to byl špatný zápas a rozhodně špatný výsledek.

Josef Řeháček, asistent trenéra HC Elektromont Vrchlabí: Jsme samozřejmě spokojeni. Vyhráli jsme 2:1 a kluci si to zasloužili, makali jsme celý zápas. Jeli jsme sem s taktikou jít po soupeři a dostat ho pod tlak. Chtěli jsme, aby bylo nasazení, rychlé buly. Věděli jsme, že mají jen tři útoky, tak jsme je chtěli unavit, abychom potom měli navrch. To se nám, myslím, podařilo a od druhé třetiny jsme opravdu navrch měli. Ve třetí třetině jsme zaslouženě vyrovnali a hned dali na dva jedna, což nám pomohlo. Soupeř samozřejmě přešel do tlaku, který se nám ale podařilo ubránit a v závěru jsme byli šťastnější.