HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Prostějov 2:3

Jestřábi odlétli se třemi body

07.11.2007
Jakub Gabriel, Petr Novotný
Do zápasu nastoupili oba celky s problémy se sestavou. V Prostějovském dresu se objevil bývalý hráč Vrchlabí, Onřej Nakládal. Domácím přijeli hráči z Liberce, ale ti první třetinu nepodrželi a Vrchlabí prohrávalo. Trenér Jeřábek začal míchat sestavou a začalo to vypadat jako hokej, poté přišly i branky. Neprve dorážel hlavou (!!!) Jan Bendík a o deset minut později dopravil odražený puk do branky Lukáš Vantuch. Hosté však zápas stačili ještě otočit zpět a odváží si tak tři cenné body.
19.kolo, středa 7.11.2007, 18:00
2:3
Prostějov
Falta - Rýgl, Vála, Vyskočil, Holub, Bendík, Chaloupka, Rapač, Nevyhoštěný - Tvrdek, Pajič, Brynecký, Přeučil, Kříž, Jech, Hořčička, Bárta, Gengel, Vantuch, Dušek, Špaček
Štúrala - Procházka, Bartoň, Vomela, Kumstát, Švárný, Kotásek, Piecha, Nakládal, Opatovský, Čech, Vymazal, Korčák, Bartošek, Šebek, Mikšovský, Šúrek
Třetiny: 0:1, 2:0, 0:2  Branky a nahrávky: 26. Bendík (Chaloupka, Horčička) 36. Vantuch (Tvrdek) - 2. Šebek (Procházka), 45. Mikšovský (Korčák), 51. Piecha. Rozhodčí: Jeřábek - Podrazil, Křivský. Vyloučení: 6:9, navíc Vomela, Švárný (oba Prostějov) 10 minut OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1572. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.

Hned z úvodu se Jestřábi prosadili, když dal Procházka přesnou nahrávku Šebkovi, který se před Faltou nemýlil - 0:1. Po tomto góle se Prostějovští čím dál víc prosazovali přes vrchlabskou obranu. Šebek nejdřív sice nebyl důrazný u domácí branky, ale jejich pokračující tlak dokončil Nakládal střelou od modré. Domácí se probudili až v polovině třetiny, perfektní akci na jeden dotek Pajiče a Tvrdka zastavil rychle přesouvající se Štůrala. Poté se hra přelévala ze strany na stranu a kromě Nakládalovy střely těsně nad, se Prostějov moc nedostával k domácí brance. Vrchlabí po nevyužité přesilovce mělo k závěru třetiny šanci vyrovnat, akci zakončoval aktivní Tvrdek. Srovnat se ale Vrchlabským nepodařilo, a tak se do šaten odcházelo za stavu 0:1, pro Vrchlabí nepříznivě.

V přesilovce pálil z kruhů Kříž, Štůralovi puk vypadl a k němu se dostal Přeučil. Ten však trochu zazmatkoval a v dorážce netrefil odkrytou klec. Vyrovnání ale po chvíli nakonec přišlo, navíc vcelku kuriózně. Chaloupka střílel od modré, trefil Bendíka do helmy a od ní se puk odrazil a obloukem se dobelhal až za brankovou čáru - 1:1. Ve 26. minutě tak Vrchlabí srovnalo krok. Tento gól Vrchlabským hráčům velmi pomohl jak psychicky, tak i fyzicky. Začali být důslednější u brány a více využívali prostoru na modré čáře. Do konce prostřední části se Jestřábi skoro nedostali ke střele, Vrchlabský nápor zastavoval často až Štůrala, na kterém "vyhořeli" postupně Vyskočil s Rýglem, těsně před brankou potom Tvrdek a několikrát Přeučil. Vrchlabí navíc ve 36. minutě využilo početní převahu, Tvrdek z mezikruží vystřelil, Štůralovi se ovšem podařilo kotouč jen vyrazit před sebe, kde stál Vantuch a poslal domácí do vedení dorážkou přes beton - 2:1. V posledních minutách si Prostějov zahrál dvakrát za sebou přesilovku, ale protože ji i přes tlak nevyužil, skóre po dvou třetinách bylo 2:1.

Třetí část začala stejně jako skončila ta druhá, tedy tlakem Jestřábů. Po čtyřech minutách se dočkali vyrovnání, Korčák nahrál před bránu osamocenému Mikšovskému, který Faltu dokázal prostřelit - 2:2. Poté se Vrchlabští drželi převážně ve třetině hostů, Prostějov čekal spíše na brejky. Hosté se nechali dvakrát vyloučit, a tak hráli domácí pár sekund v početní výhodě dvou mužů. Když skončila hra proti třem, byl vyloučen Vantuch, takže se hrálo na každé straně bez jednoho hráče. Dalším vyloučeným byl hostující Švárný, a Prostějovští byli ve třech proti čtyřem úspěšní. V čase 50:48 ujel Piecha, blafák na Faltu zakončil do forhendu a vstřelil vítěznou branku utkání - 2:3. Domácí potom takřka "zasypali" Štůralu asi šesti nebezpečnými ranami během dvou minut. Následovala nevyužitá přesilovka na straně domácích, poté i na opačné straně. Čas se postupně krátil a půl minuty před koncem třetího dějství vyjel Falta z brány, ale i power play bylo bez úspěchu a tak utkání skončilo 2:3. Nejlepšími hráči utkání byl vyhlášen domácí Vantuch a hostující Piecha.

Martin Janeček (asistent trenéra HK Jestřábi Prostějov): My jsme do Vrchlabí přijeli s tím, že nemáme co ztratit. Měli jsme trochu problémy s obranou a složením mužstva pro dnešní zápas. Kluci se k tomu postavili slušně, první třetinu jsme hráli, co jsme chtěli - uzavřeli jsme střední pásmo, plnili obranné úkoly a podařilo se nám dát gól. Ve druhé třetině se zbytečnými fauly Vrchlabí podařilo otočit zápas. Nám se podařilo uhrát oslabení zase po nesmyslných faulech a pak jsme dali gól z rohu, trošku se štestím jsme ujeli ve třech. Bylo to 2:3 a my jsme to udrželi zuby nehty.

Vladimír Jeřábek (trenér HC Vrchlabí): My jsme věděli, že mají problémy se sestavou a nabádal jsem hráče, že ono se takhle někdy líp hraje - tým se více semkne. Byli jsme opět posílení klukama z Liberce, kteří nás první třetinu vůbec nepodrželi a museli jsme do druhé třetiny udělat nějaké korektury. Od druhé třetiny jsme byli lepší, důrazní kolem branky, lépe jsme bruslili. Zkrátka v takovémto zápase musíme dát víc gólů, když máme tolik šancí. Zápas se mohl zlomit ve třetí třetině, kdy jsme netrefili prázdnou branku, poté ještě dvě gólovky. Pak přišel trest, to tak v hokeji bývá, střela na bránu, vlastní gól. Třetí gól jednoznačně hrubá chyba obránce na modré čáře v přesilovce. To se stane, že to skočí nebo tak, ale ten hráč nesmí jet na bránu - i za cenu faulu. Někteří hráči si ještě pořád myslí, že vymyslí něco lepšího než to bouchnout o mantinel do středního pásma a pak přijde trest.