HC Stadion Vrchlabí – Rozhovor s majitelem vrchlabského klubu, Alešem Cermanem
Rozhovory

Rozhovor s majitelem vrchlabského klubu, Alešem Cermanem

17.05.2022
Lucie Horčičková

Přinášíme všem příznivcům vrchlabského hokeje rozhovor s člověkem nejpovolanějším, s majitelem našeho klubu Alešem Cermanem. Je to vzácná příležitost, protože Aleš Cerman svoje názory na veřejnosti prezentuje naprosto minimálně a rozhovory s ním by se daly spočítat na prstech jedné ruky. A to i přesto, že jeho jméno je s vedením a organizací vrchlabského hokeje spojeno již více než 15 let.

Jak byste stručně zhodnotil svoje působení u vrchlabského hokeje?
Na vedení klubu se podílím již od roku 1997, kdy fakticky skončilo fungování oddílu TJ Stadion. Staral a zajímal jsem se především o rozvoj mládežnického hokeje. Když v roce 2011 svoje působení ve Vrchlabí ukončil Petr Dědek, klub jsem převzal s veškerými jeho činnostmi, což znamená provoz stadionu, veškeré mládežnické soutěže i A-tým.

Jak hodnotíte loňskou sezónu?
Po sportovní stránce to žádný velký úspěch nebyl, ale úplně se z toho nehroutím. Za ty roky už jsem se naučil vstřebávat jak úspěchy, tak neúspěchy. Ale musím říci, že v loňském roce jsem zažil asi největší osobní zklamání spojené s vrchlabským hokejem.

Co máte na mysli?
Zklamáním byla jednoznačně návštěvnost našich domácích zápasů. Vím, že na nízkou návštěvnost našeho stadionu mělo vliv více souběžných faktorů, ale pro mě je to naprosto nepochopitelné. Za ty roky jsem do vrchlabského hokeje vložil mnoho energie, času, úsilí a miliónů a vždy jsem cítil ochotu našich příznivců a fanoušků se na tom podílet také. Bral jsem to tak, že každý v našem městě udělá pro hokej, co může. Někdo zakoupením permanentky či vstupenky, někdo si koupí dres a jiní se stanou například naším reklamním partnerem a podpoří nás většími finančními částkami. Proto je pro mě loňská sezóna takové velké zklamání, protože v porovnání například s Kolínem a Šumperkem jsme po celou dobu soutěže byli na lepších umístěních, a přesto jsme v návštěvnosti byli hodně za těmito srovnatelnými konkurenty.

Poznámka redakce:
Vrchlabí - umístění v základní části 11. místo, průměrná návštěvnost 587 diváků na domácí zápas (13. místo)
Kolín - umístění v základní části 9. místo, průměrná návštěvnost 847 diváků na domácí zápas (7. místo)
Šumperk - umístění v základní části 14. místo, průměrná návštěvnost 983 diváků na domácí zápas (2. místo)

Byl nějaký konkrétní moment, kde jste si to uvědomil?
Jistě, bylo to poslední utkání s Frýdkem-Místkem, kdy jsme, kvůli administrativní chybě našeho manažera, dali vstupné zdarma a přišlo o 100 % více lidí. Do té doby jsem si pořád říkal, jestli neděláme nějakou zásadní chybu v marketingu, ale tady se přístup mnoha lidí plně odhalil. Oznámili jsme to v úterý večer a ve středu na stadion přišla dvojnásobná návštěva. Ti lidé buď nechápou, anebo nechtějí pochopit, že částkou 80,-, 115,- nebo 125,- po spolupodílí na financování dvouhodinové zábavy. Myslím si, že cena vstupenky 100,- (při nákupu permanentky, pozn. redakce) není v dnešní době tak vysoká. V celosezónním rozpočtu je ale tato složka – zisk ze vstupného - jeden z nejdůležitějších faktorů, bez níž tu taková zábava prostě být nemůže.

Dobrá, co letošní sezóna 2022-2023?
Po té loňské jsem si vzal chvíli na zváženou a nakonec jsem se rozhodl, že jdeme dál naší cestou. Tou je Chance liga a spolupráce s Dynamem Pardubice.

Jak vidíte a hodnotíte spolupráci s Dynamem?
Já, dle svých možností, finančně podporuji i pardubické Dynamo, aby naše spolupráce byla vyvážená. Tuto spolupráci hodnotím jednoznačně kladně. Bez extraligového partnera tuto soutěž hrát nemůžeme a s Pardubicemi máme naprosto korektní a vzájemně prospěšný vztah. Petr Dědek aktuálně výrazně posiluje pardubickou sestavu a my jsme na to připraveni reagovat. Na to konto chci podotknout, že mi v poslední době velice vadí některé reakce našich příznivců, kteří nehodnotí hráče nebo respektive naše kroky v doplňování kádru dle statistik a potenciálního přínosu pro tým, ale podle toho, z jakého týmu hráč přichází. Z některých reakcí má člověk dojem, že vše z Pardubic je špatně.

Můžete ro rozvést?
Absolutně mi tam chybí racionální úvaha. Například jde o hráče, který dlouhodobě statisticky má patřit k oporám v Chance lize a zároveň je členem širšího kádru Pardubic. A ke mně se dostanou negativní reakce ještě dřív, než u nás zasáhne do hry. Dost mi to připomíná komentáře fanoušků po našem vystoupení na Olympijských hrách. Ať je to, jak je to, tak vlastní výsledek vzniká vždy na hřišti. Já poslední dobou čím dál častěji slýchám, že za výsledky může prezident, vedení, manažeři atd. a s tím zásadně nesouhlasím. Ano, můžeme se bavit o atmosféře, o komunikaci, o systému, o vizi apod., ale my stejně jako svaz zajišťujeme pouze podmínky a najímáme si lidi, kteří hrají a trénují, ale výsledek se tvoří jen a pouze na ledě.

Máte na mysli i něco konkrétního?
Například aktuálně řešíme našeho brankáře. Víceméně vždy byla dohoda, že brankář ve Vrchlabí bude fungovat jako trojka pro pardubické Dynamo a tak to je i letos. Kuba Soukup pro náš klub odvedl velký kus práce, díky za ni, ale jdeme dál a věříme, že pro letošní sezónu přijde ještě kvalitnější gólman.

Ještě něco na závěr?
Zde chci jednoznačně říct, že již od první sezóny stavíme vždy jeden tým HC Vrchlabí, kterému jde o jeden výsledek. Je to jen hokej, který se hraje na ledě a v seniorském hokeji rozhoduje jen výsledek. Jsem přesvědčený, že i letos sestavíme tým, který bude mít vysokou kvalitu a který bude hrát důstojnou roli v Chance lize. Zároveň doufám a přeji si, abychom přitáhli zpět diváka na náš stadion, protože jenom kvůli té atmosféře má smysl v tom pokračovat.