HC Stadion Vrchlabí – Srdcař pokračuje! Chci být příkladem mladým, tvrdí pracant Zdráhal
Rozhovory

Srdcař pokračuje! Chci být příkladem mladým, tvrdí pracant Zdráhal

10.05.2022
Lucie Horčičková

Třicetiletý obránce Jan Zdráhal se rozhodl pokračovat v Dynamu. Odchovanec Pardubic a obrovský srdcař přijal roli mentora pro mladé hráče ve Vrchlabí, přesto pokukuje i po vytíženosti v kádru šestinásobného mistra. Podle rodáka ze Dvora Králové nebylo co řešit, rozhodl se zůstat a rozvíjet se v Dynamu. „Říkal jsem si, že bych mohl jít jinam, ale co by mi to dalo? Kam bych se rozvíjel? Beru to jako výzvu, která mě může posunout,“ uvedl po podpisu víceleté smlouvy.

Podepsal jste s Pardubicemi novou smlouvu, jste rád, že pokračujete v klubu, kde jste strávil většinu kariéry?
Snad kromě dvou let jsem v Pardubicích celou kariéru, zvyknul jsem si tady, takže to v rozhodování hrálo velkou roli. Když jsem viděl, že zájem je, tak jsem zvážil všechny eventuality, co bych mohl a nemohl a rozhodl se tu zůstat a zabojovat.

Dynamo počítá, že začnete ve Vrchlabí. O vašich kvalitách v organizaci ale vědí.
Když si to vezmu, tak poslední dva roky jsem tu neměl jistou pozici. Vždy to ale dopadlo tak, že jsem si v Pardubicích zahrál. Věřím tomu, že pracovitost a můj přístup budou znamenat, že by se to mohlo povést i tentokrát.

Je to pro vás větší motivace do další práce, že musíte pořád bojovat o svou pozici?
Určitě. Bylo to také jedno z kritérií. Říkal jsem si, že bych mohl jít jinam, ale co by mi to dalo? Kam bych se rozvíjel? Já mám tenhle tlak rád, vím jaký tým se tady skládá. Za sebe si myslím, že jestli mě ještě může něco posunout, tak je to právě tenhle tlak a vědomí, že na sobě musím neustále pracovat, protože tým budeme mít kvalitní.

Na druhou stranu vaše role ve Vrchlabí bude spočívat v předávání zkušeností mladším hráčům. Jak tuto roli berete?
Bude to pro mě něco jiného. Jestli budu ve Vrchlabí celou sezonu, tak ode mě bude vyžadována jiná role, než jaká by byla tady poslední dva roky. Beru to jako výzvu a něco, co mě může také posunout. Zkusím si zase něco jiného a uvidím, jak se s tím popasuji.

V Pardubicích jste během svého působení například v minulém ročníku mladším hráčům neradil?
Lídři tady byli jiní, co si budeme povídat. Těžko tady můžu někomu radit s tím, co mám za sebou. Tady všichni kluci, i když jsou třeba mladší, tak hokejově na tom jsou srovnatelně nebo i lépe. Já jsem se snažil tady v šatně působit jako pracant, co na ledě dře a plní si svou roli, než abych někomu říkal, co má jak dělat. Myslím si, že od toho jsem tady určitě nebyl. Jestli to teď takhle bude, to jako nevím. Nechci nikomu radit, spíše být příkladem, jak se dá trénovat na ledě i mimo něj.

Ve Vrchlabí bude mnoho mladých hráčů. Je to jedna z věcí, kterou jim můžete předat, že na sobě musí pořád pracovat a nespoléhat jen na talent?
Já si myslím, že kluci, kteří se tam dostanou, ať už z juniorky nebo třeba ti, co už tam první nebo druhý rok hrají, to zjistili. Dnes je obrovská konkurence v dorostu i juniorce, obzvlášť tady v Pardubicích. Je to velký klub, co má jméno a těch hráčů se sem chce dostat hodně. Myslím teda, že už si zjistili, že bez té dřiny to nejde, dneska se to nedá postavit jenom na talentu. Hokej je jinde a k talentu se musí přidat ta dřina. A čím méně talentu máte, tím víc musíte dřít, abyste si zahráli a udrželi se.

V minulé sezoně jste hrál v Pardubicích i ve Vrchlabí. Jaké jsou rozdíly mezi extraligou a první ligou?
Hokej je furt jeden. Jsou to sice jiní kluci, jiný tým, ale systém se hrál podobný. Jde spíše o to přepnout hlavu. Když jsem jel z Pardubic do Vrchlabí, tak jsem si šel prostě zahrát, pobavit se hokejem. Moc jsem neřešil, co a jak bude. To v další sezoně bude jiné, protože jestli tam budu nastálo, tak tam budu více chtít udělat týmový úspěch. Nepojedu si tam jen zahrát s tím, že se zapotím a budu v zápasovém vytížení. Jestli budu hrát ve Vrchlabí, tak budu chtít hrát dobrý hokej a udělám všechno pro to, abychom byli v tabulce postavení co nejvýše.

Pozitivně můžete brát, že ve Vrchlabí vás čeká větší vytížení.
Abych řekl pravdu, tak na to se trošku těším. Je super být v Pardubicích, je super hrát, ale je pravda, že poslední dva roky tady mi chybělo hrát například přesilovku. Před dvěma ročníky jsem si to užíval, že jsem tady mohl hrát i přesilovky. Takže jsem rád, že si je zase po delší době zahraji. A budu mít zřejmě trochu jinou roli v týmu, nejen bránit, ale trošku si i zaútočit. (úsměv)

Nyní jste v Pardubicích, strávíte tedy zde letní přípravu?
Ano. Bohužel jsem se sám trochu nešťastně zranil, takže trénuji individuálně. Jsem tu a až se doléčím, tak budu trénovat s týmem celé léto a potom se uvidí.

Podepsal jste s Dynamem víceletou smlouvu. Znamená to pro vás jistotu a klid na práci?
Upřímně si myslím, že smlouva na více let nic neznamená. Všichni víme, jak to v hokeji je a za rok to může být úplně jinak. V rozhodování ale trošku hrála roli rodina. Vím, že když všechno půjde, jak má, a já odvedu práci, která se ode mě očekává, tak mám smlouvu na více let. Navíc jsem v super týmu, co má ambice, čehož si vážím. Chtěli mě tu, ať už je pozice taková nebo taková, tak proto jsem se rozhodl podepsat. Klub má jméno a já s ním mám spjatou nějakou historii. Cítím se tady jako doma, takže i díky tomu jsem rád, že jsem smlouvu dostal.

Zdroj: HC Dynamo Pardubice