HC Stadion Vrchlabí – Udělám všechno pro to, aby zde byli všichni s mojí prací spokojení, říká Jaromír Látal
Rozhovory

Udělám všechno pro to, aby zde byli všichni s mojí prací spokojení, říká Jaromír Látal

03.07.2013
Tomáš Pavlík

Před druholigovou sezonou 2013/14 angažoval jednatel vrchlabského hokejového klubu Aleš Cerman nového sportovního manažera a to Jaromíra Látala, který do podkrkonoší přichází z extraligových Karlových Varů, kde vykonával stejnou funkci. Manažerské zkušenosti má ještě z Českých Budějovic a z obou pražských týmů, Sparty a Slávie. Sympatický chlapík, jenž letos v říjnu oslaví kulatou padesátku, se už aktivně podílí na tvorbě týmu do dalšího ročníku a moc se těší na svoji první druholigovou zkušenost. Rozhovor s ním čtěte níže.

Nejprve k Vám, můžete prozradit, co přesně bude náplní vaší práce?
Náplň mé práce se skládá ze dvou věcí. Ta první je sestavení A-týmu, který bude hrát II. ligu, to je první oblast mé práce. Ta druhá je v podstatě metodický dohled nad prací s mládeží v HC Krkonoše.

Jak často budete ve Vrchlabí během sezony?
Měl bych tu být zhruba čtyři dny v týdnu, ale to je jen taková předběžná dohoda. Smlouva mi taky běží až od prvního července, ale už jsem tady. Manažerská práce v hokeji se nedá nějak časově určit. Ale chci klubu pomoct, takže se samozřejmě budu snažit pracovat tak, jak nejlíp umím, aby se mi povedlo ty zkušenosti, které jsem nabral v extralize a ve vrcholovém hokeji, převést sem. Možnosti tady jsou, takže udělám všechno proto, aby zde byli všichni s mojí prací spokojení.

Jak se může stát, že sportovní manažer z extraligy přejde do II. ligy?
Už od února jsem věděl, že v Karlových Varech pokračovat nebudu, jelikož výsledky nebyly takové, jaké jsem si představoval a měl jsem i jinou představu o fungování A-týmu v následující sezoně. Proto jsme se nedohodli na další spolupráci. V průběhu května mě kontaktoval pan Cerman, dvakrát nebo třikrát jsme se setkali na schůzce v Praze a já jsem se následně přijel podívat sem do Vrchlabí, jak to tady celé funguje. A prostředí se mi velmi zalíbilo. Ti lidé v klubu jsou zapálení pracovat a to je to, co se mi líbí. I to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se pro Vrchlabí rozhodl. Srdce mi říkalo, že tady by to vůbec nemuselo být špatné a že by se tady něco se mnou mohlo posunout dál a pevně věřím, že si hlavně mladí hráči budou chtít něco vzít z mých dlouhodobých extraligových zkušeností. Také si myslím a doufám, že mám co nabídnout a cítím i jako povinnost to předat dál těm mladým hráčům.

Počítáte s tím, že ve Vrchlabí zůstane pouze rok a poté odejdete do klubu z vyšší ligy, nebo by Vám nevadila dlouhodobější spolupráce?
Na tuto otázku se nedá takto z „fleku“ odpovědět. Já jsem zvyklý, že vždy pracuji tak, abych svoji práci odváděl co nejlépe a potom záleží na majitelích, jestli se dohodneme na další spolupráci. V tom moderním sportu si nemá cenu vůbec nic plánovat dopředu, protože si teď můžu naplánovat, že tady budu pět let, ale v listopadu mě vyhodí. Já to vždy řeším sezonu po sezoně. Nikdy jsem neměl dlouhodobější smlouvu. Když vše klapalo, jak mělo, tak jsem smlouvu prostě o rok prodloužil.

Jak se Vám ve Vrchlabí vlastně líbí? Mám na mysli jak arénu a zázemí klubu, tak i samotné město.
Místní stadion je pro mě hrozně příjemný. Já si pamatuju, že když jsem dělal manažera v Berouně, tak jsme tady s Vrchlabím v play-off vypadli a pamatuji si, že tu byla úžasná atmosféra. Město má svůj půvab, nicméně jsem si ho pořádně nestačil prohlédnout, protože pořád prší, jsem tady první den, co je hezky, co svítí sluníčko a hned to vypadá lépe (směje se). Já jsem zde spokojený, jinak bych tady nebyl. Já sem třeba hrozně rád jezdím do hor, tady do Harrachova.

Přesuneme se k A-týmu, co říkáte na novou podobu II.ligy a na týmy, se kterými se bude Stadion potkávat?
Tak byly tam i jiné názory a možnosti, ale svaz to takhle rozhodl, takže to tak prostě je. Ale myslím si, že podoba není špatná. Samozřejmě pro nás je špatné, že oproti jiným týmům budeme mít náročnější cestování, ale to k tomu hokeji někdy prostě patří. Myslím si, že to letos bude určitě zajímavé.

Jaký cíl bude mít vrchlabské mužstvo v sezoně 2013/14?
Náš cíl je takový, abychom hráli klidný střed s tím, aby jsme produkovali atraktivní hokej pro naše fanoušky, kteří si to zaslouží, protože ve Vrchlabí se na hokej chodí.

Kolika posil se ještě dočkáme?
No, máme teď pár dní novou situaci, protože jsme byli dohodnuti s Hradcem Králové na určitých hráčích, kteří za nás mohli hrát. Jenže situace se trošku změnila, takže teď vedeme opětovné jednání s Hradcem, kteří hráči to nakonec budou. S trenéry a s Jardou Vlasákem (ředitel areálu ZS - pozn. red.) na tom intenzivně pracujeme. Do kádru by zhruba mělo přijít ještě asi šest až sedm hráčů. My máme představu, že jedno utkání budeme hrát na sedm beků a jedenáct útočníků. A doplňuji, že sháníme zejména gólmana.

Kdo by měl být lídrem vrchlabského týmu?
Čekáme, že lídr bude hlavně Martin Filip, který by měl patřit k těm top hráčům celé ligy. Ale já jsem vždycky propagoval a propaguji týmovou práci, takže těžko někoho vyzvednout. Hokej prostě hraje dvacet lidí a to mužstvo musí šlapat jako celek, protože je to kolektivní sport.

Teď k mládeži, budete často sledovat tréninky HC Krkonoše? Myslíte, že máme kvalitní trenéry u mládeže?
To je jedna z věcí, proč jsem vlastně tady. Když jsem se sem přijel podívat, byl jsem příjemně překvapený, jak to tady funguje – samozřejmě problémy jsou všude, ale co se týče těch trenérů, já viděl pár tréninků v letní přípravě a myslím si, že se tady pracuje dobře. Samozřejmě vždycky je potřeba co zlepšovat. A co je potřeba si pravidelně říkáme s trenéry, takže úroveň není špatná. Co se týká mého sledování mládeže, tak bych se měl v zimě zúčastňovat třech/čtyřech tréninků v týdnu v různých kategoriích a budu s nimi chodit i na led.

Myslíte, že je šance, že se tu zase někdy v budoucnu bude hrát první liga?
Ano, šance určitě je, ale v této moderní době je všechno závislé na penězích. Když máte alespoň patnáct milionů na první ligu nebo sedmdesát milionů na extraligu, tak tu soutěž hrát můžete. Když ty peníze nemáte, tak to prostě hrát nemůžete. To je jednoduché, jsou to spojené nádoby. Ta doba je zkrátka taková. Je sport a ekonomika a to musí být vyvážené. Nemůžeme logicky chtít hrát první ligu se třemi miliony korun.