HC Stadion Vrchlabí – Reportáž ze zápasu: Vrchlabí - Jablonec n. N. 3:0

Vrchlabí slaví první vítězství, Jelínek čisté konto

03.03.2016
Marek Komárek
Nervózní a bojovné utkání sehrál domácí celek v prvním utkání série s Vlky z Jablonce. Na první branku se čekalo více než polovinu klání. První a rozhodující gól zaznamenal ve hře čtyř proti čtyřem Jandejsek. Vlci doufali v obrat až do minuty čtyřiapadesáté, kdy trefil horní roh Stejskalovy branky Procházka. První vítězství tak slaví Stadion. Série pokračuje v sobotu v Jablonci nad Nisou.
1.kolo, čtvrtek 3.3.2016, 18:00
3:0
Jablonec n. N.
Jelínek (Abrahám) – Hejda, Klement, Jebavý, Kadavý, Jandejsek, Matějček – Maďar "A", Filip "C", Šťastný, Matějka, Urban, Šimoníček, Procházka, Jirků, Bláha "A", Oppelt, Vacek, Srnský
Stejskal (Bouška) – Pilař, Čechura, Pavlů, Zeman, Abraham, Pulec – Nevyhoštěný, Demel "A", Peřina "C", Mulač, Brokeš, Frk, Homolka, Hric, Šulc "A", Tondr, Bříška
Třetiny: 0:0, 1:0, 2:0  Branky a nahrávky: 35. Jandejsek (Urban, Matějka), 54. Procházka (Urban, Jebavý), 57. Matějka (Urban, Šimoníček). Rozhodčí: Luczków – Potůček, Tasch. Vyloučení: 9:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1220.

První utkání čtvrtfinále začalo důležitým zákrokem domácího Jelínka, který zlikvidoval ránu Tondra. Následovalo první vyloučení zápasu, šanci skórovat dostalo Vrchlabí po vyloučení Demla. Ačkoliv v přesilovce drželi domácí Vlky v šachu, branka nepadla. V 6. minutě byl vyloučen další jablonecký hráč a HC Stadion hrál přes 30 vteřin v pěti proti třem. Ani tak se ale neujali vedení, naopak jablonecký Nevyhoštěný číhal před odkrytou brankou Vrchlabí, ale puk svou holí nezasáhl a skóre se neměnilo. Také na vrchlabské straně se vylučovalo, ale i Vlci se gólově neprosadili a v polovině úvodní třetiny se hra přelévala ze strany na stranu bez větší šance. Domácí diváky pak nepotěšilo vyloučení Matějčka, hosté si ale dlouho svou převahu neužili, na trestnou lavici si šel sednout i hráč z Jablonce a síly na ledě se vyrovnaly. Ani ve hře ve čtyřech se ani jeden tým nedostal do pozice, ze které by mohla padnout branka. Dvě minuty před koncem si opět musel jít odpočinout jablonecký hráč, tentokrát za nedovolené bránění. Konec třetiny přinesl akce na obou stranách, ale proti Jelínkovi se Vlci neprosadili a ani na druhé straně si Šťastný ani Šimoníček neporadili s brankářem Stejskalem. Do šaten tak hokejisté odcházeli za bezbrankového stavu 0:0.

Druhá část začala stejně jako úvodní bez velkných brankových příležitostí. Až v 25. minutě otestoval Jelínka jablonecký Brokeš, ale jeho zakončení gólově neskončilo. Vlci se ale usadili v útočném pásmu a vrchlabské hráče k ničemu nepustili. Také domácí se dostali díky Šťastnému do velké šance, ale Stejskal vystrčil beton a jeho střelu vykryl. V polovině utkání odešel na trestnou lavici opět Matějček a dal tak možnost jabloneckým Vlkům. To málem využil Bříška, kterému se nepovedlo správně trefit puk od přihrávajícího spoluhráče. Minutu přesilové hry 5 na 3 poskytl Jablonci domácí Jebavý, který byl vyloučen za zdržování hry. Naštěstí pro Vrchlabí branka nepadla a diváci si mohli oddychnout. V 31. minutě následovalo vyloučení jabloneckého hráče, mezitím už byl HC Stadion opět v pěti hráčích a další vyloučení na sebe nenechalo dlouho čekat, také domácí dostali možnost zahrát si přesilovou hru 5 na 3. Jablonec ale neměl problém ubránit Stejskalovu svatyni. Když už byli hosté ve čtyřech, přišlo vyloučení na vrchlabské straně. Při hře 4 na 4 se diváci dočkali první branku utkání - Adam Jandejsek zůstal nehlídaný, střílel k levé tyči a ke gólu mu pomohl svou tečí samotný Stejskal. Vrchlabí tak otevřelo skóre zápasu. Ve 37. minutě byl vyloučen vrchlabský Klement, hosté se sice tlačili před branku, ale nic nevymysleli. Do konce druhé třetiny diváci viděli hru především před Jelínkovou svatyní, ale Vrchlabí si vedení pohlídalo.

Třetí dvacetiminutovka nenabídla ze začátku líbivý hokej. Spousta nepřesných střel a častá přerušení hry nepřinesly žádnou hokejovou podívanou. Ve 45. minutě se zaskvěl Jelínek, který pokryl dvě střely jabloneckých Vlků. O dvě minuty později diváci viděli menší potyčku, po které si šli sednout na trestnou lavici Šulc a Klement a hra pokračovala ve čtyřech. Několikrát pak pochytal Jelínek střely hostů, domácí se před brankáře vůbec nedostali. Až v 52. minutě se HC Stadion dostal do útočného pásma a mohl něco vymyslet. Urban poté střílel nad branku, ale v 54. minutě se střelecky prosadil vrchlabský Michal Procházka, který navýšil vedení domácích na 2:0 po střele nad beton. Vlkům už na změnu skóre moc času nezbývalo, Jelínek si ale branku bránil výtečně. V 57. minutě se vhazovalo před Stejskalem, a hned po vhazování Jan Matějka využil šance a už to bylo 3:0 pro vrchlabský tým. Následovalo vyloučení domácího Jirků, o minutu později oslabil svůj tým Urban. Jablonec tak dostal možnost alespoň zkorigovat stav utkání a navíc odvolal brankáře, takže hra pokračovala v 6 proti 3. Poslední velkou akci diváci viděli v 59. minutě z hole Bříšky, ale netrefil odkrytou branku, ale nesedla mu rána a Stejskal se ještě vrátil na svoje místo. Do konce zápasu už se skóre neměnilo a Vrchlabí si tak zajistilo první bod v prvním kolem čtvrtfinále. Do Jablonce tak pojede s lepší náladou.

Petr Hlaváč: Zápas přinesl spíše boj, než nějakou velkou podívanou. Opravdu byla znát nervozita obou mužstev a dlouhá pauza bez zápasu. My jsme byli šťastnější a zápas vybojovali, ale musíme být disciplinovanější, neoplácet, nenechat se vyprokovat a hrát náš hokej, protože v tom jsme silní, ale bít se od nich rozhodně nenecháme. Je dobře, že oni to vědí a další zápas je bude hodně bolet. Tak v sobotu opět doma, i když v Jablonci.