HC Stadion Vrchlabí – Nováček soutěže má odvážné, ale reálné cíle
A Team

Nováček soutěže má odvážné, ale reálné cíle

11.09.2007
Roman Šperňák

V r c h l a b í – S očekáváním i starostmi vstoupí do sezony hokejisté Vrchlabí. Tým, který v minulém roce suverénně vyhrál třetí nejvyšší hokejovou soutěž v Čechách, přivítá v premiéře v první lize Beroun zítra od 18 hodin. A diváci budou žasnout. Ve východočeském klubu nezůstal po postupu kámen na kameni. Všichni věří, že klubu změny prospějí.

Čtrnáct hráčů odešlo, patnáct jich přišlo. A spolu s nimi nový trenér, sportovní ředitel i vedoucí marketingu. Vedení klubu udělalo změny s jasným cílem. Chtějí skončit v základní části do šestého místa a zahrát si v prvním kole play-off. Na nováčka možná odvážný cíl. „Ale já věřím, že jsme vybudovali silné mužstvo,“ tvrdí odhodlaně sportovní ředitel klubu Aleš Kmoníček. „I když jsme na to neměli moc času.“

Nový sportovní ředitel přišel do klubu v červnu letošního roku. V době, kdy už byl hráčský trh rozebraný, neměli funkcionáři Vrchlabí mnoho možností. „Jako první věc jsme chtěli angažovat zkušeného trenéra,“ tvrdí Kmoníček. A to se klubu povedlo. Novým koučem se stal bývalý kouč Hradce Králové Vladimír Jeřábek. Po dohodě s ním se začali vybírat hráči, kteří klub posílí. Tvrdek, Gengel, Přeučil. To bylo několik z nových tváří, jenž kývly na nabídku hrát ve Vrchlabí. „Především příchodu Kamila Tvrdka si hodně ceníme. Přišel k nám z Karlových Varů a má zkušenosti s extraligou. Bude hodně znát,“ pochvaloval si dobrý obchod Kmoníček. Podobně mluvil i o Gengelovi nebo Přeučilovi. „Doufám však, že všechny příchody pro nás budou velkou posilou.“ Dlouho to však vypadalo, že kádr nováčka soutěže nijaká hvězdná jména neposílí. „Se sestavováním kádru jsme nechvátali. Měli jsme dohodu s Libercem, že k nám přijde několik jeho hráčů,“ vysvětlil Kmoníček. Právě dohody s Libercem si ve Vrchlabí hodně cenní. Nejedná se o nějakou chvilkovou záležitost, ale táhne se už několik let. Už dříve pouštěl extraligový Liberec každým rokem několik hráčů na hostování do podkrkonošského klubu. Jenže s postupem do první ligy se pro ně tahle možnost stala ještě lákavější. A to jak pro klub, jehož hráči budou hrát v lepší soutěži, tak pro hráče samotné, kteří to nebudou mít z města pod Ještědem tak daleko. V této sezoně bude oblékat vrchlabský dres Jech, Bárta, Nevyhoštěný, Pajič, Falta, Rýgl, Vantuch, Rapač, Hruška, Dušek, Hrach a Plodek. Někteří hráči pšli na hostování, jiní na střídavý start. „Dříve byl farmou Liberce Beroun. Nyní přešla podobná role na nás,“ doplnil Kmoníček. „Myslím si, že spolupráce bude k oboustranné spokojenosti i prospěchu.“

Hráči chtěli pracovat, museli skončit

Jenže nejen o příchodech bylo léto ve Vrchlabí. Podobný počet hráčů, který do klubu přišel z klubu také odešel. Lidově se dá říct, že přišel kus za kus. Nikdo však klub neopouštěl ve zlém. Všechny odchody byly po domluvě. „Odchody z klubu byly plánované. Odešli hráči, kteří by nedostávali pravidelně příležitost a neměli by stále místo v kádru prvního mužstva,“ vysvětloval Kmoníček. Jen jednoho odchodu klub trochu lituje. Odchodu Lukáše Krále. Právě hvězda minulé sezony měla předpoklady prosadit se do sestavy a pravidelně hrát. Hokejista se však své šance vzdal sám. Postupem ze druhé ligy se z Vrchlabí stal profesionální klub a právě Lukáš Král se nechtěl vzdát svého zaměstnání. „Je to jeden z těch případů, kdy má hráč dobrou práci a nechce se jí vzdát. Po domluvě jsme mu však aspoň umožnili hostování v Chrudimi,“ doplnil Kmoníček.

Ve Vrchlabí jsou zvyklí na vítězství. Hráči, diváci i funkcionáři. Poslední tři roky tým prakticky stále vyhrával a pohyboval se na špici soutěže. A diváci musí být zákonitě namlsaní. „Chtěl bych tímhle poprosit diváky o určitou shovívavost,“ přál by si Kmoníček. „Nemusí se nám hned od začátku dařit a hlavně soutěž je mnohem těžší než ta, která se tu hrála v minulé sezoně.“ Vrchlabí bylo vždycky známé svou bouřlivou atmosférou. Trenéři druholigových týmů, kteří odtud jezdili jen kroutili hlavou. „Bylo tam asi 1500 diváku a to byla jedna ze slabších návštěv,“ tvrdil třeba kouč jednoho z jihočeských druholigových celků po návratu z Podkrkonoších. Diváci byli v minulé sezoně šestým hráčem na ledě a klub si je toho vědom. „Na začátku léta jsme zřídili v klubu i oddělení marketingu,“ uvedl Kmoníček. „Pro diváky budou k dispozici různé soutěže a budou moci vyhrát různé ceny od našich upomínkových předmětů po volné vstupenky na domácí i venkovní zápasy. A připomínám, že se v oblasti péče o diváka chceme stále zlepšovat.“